A dietetikus akkor is dietetikus, ha a gyerekeivel múzeumba megy... A győri Esterházy-Palotában voltunk a Patkó Imre Gyűjteményt néztük meg. Ott találtam Szántó Piroska "Napraforgók" című festményét, amelyről a különböző olaj fajták jutottak eszembe. Milyen olajban érdemes sütni?Melyik az egészséges? Kókuszolaj, olívaolaj, repceolaj?! Egy kis "olaj-kisokost" hoztam mára.
- A növényi és az állati eredetű olajok ugyanannyi energiát tartalmaznak, emiatt figyelj oda a mértékletes fogyasztásra!
- Legjobb, ha rendszeresen variálod az étolajokat vagy eleve kevert olajokat választasz.
- Ne használd kétszer a sütőolajat, tehát minden sütésnél frisset önts a serpenyőbe!
- Az extra szűz olívaolajat kizárólag hideg ételek (saláták, öntetek) készítéséhez használd, ez sütésre nem alkalmas. Teflonos sütéshez a finomított, kevert variánsokat válaszd! Bő olajban sütéshez a hőstabil olajok (például repce-, napraforgó-, földimogyoróolaj, szőlőmagolaj) alkalmasak.
- A kókuszzsír vagy kókuszolaj hiába növényi eredetű, de alapvetően telített zsírsavakat tartalmaz, ezért mindennapos használatra nem javasoljuk.
- A dió-, szezám illetve mogyoróolaj főleg salátakészítésre ajánlott, de a finomított változataik párolásra, nem bő olajban történő sütésre is alkalmasak.
- Ne öntsd a lefolyóba a használt olajat, mert nemcsak a környezetnek árt, de hosszútávon a vezetékeket is tönkreteszi.
 

Kövessen Facebook-on

Weboldalunkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért elősegítéséért.
Adatvédelmi tájékoztatónkban megtalálod, hogyan gondoskodunk adataid védelméről.